Forum  Strona Główna
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Glonojad - glonożerca z Twojej obsady.

 
Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna » Ryby Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Glonojad - glonożerca z Twojej obsady.
Autor Wiadomość
Olek



Dołączył: 07 Wrz 2009
Posty: 42
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Radom (25 -go Czerwca/Słowackiego)
Płeć: Mężczyzna

Post Glonojad - glonożerca z Twojej obsady.
Postanowiłem napisać ten temat w związku z licznymi wypowiedziami akwarystów typu "mam glonojada".Każda osoba podająca swoją obsadę proszona jest o nie pisanie "2 glonojady".Proszę podawać dokładne nazwy gatunków bo jak widzicie glonojady są różne.
Ryby zwane przez większość glonojadami cieszą się dużą popularnością ze względu na dietę w której w skład wchodzą glony.Warto jednak wspomnieć że większość gatunków żywi się glonami tylko w początkowym okresie swojego życia(młode osobniki).Jednak pomagają one nam też utrzymaniu porządku w akwarium żerując i mieszkając na dnie zbiorników.Aby nie szukać każdego po kolei w internecie zamieszczam fotki,nazwy gatunkowe i podstawowe dane:


Zbrojnik niebieski-to właśnie on jest tym najczęściej zwanym tytułowym "glonojadem".
Rybka ta wymaga zbiornika minimum 100 litrów.W akwarium dość rzadko przekracza wymiary 15cm długości.Jego podstawą diety jest głównie pokarm roślinny("domowej roboty"pokarm-warzywa)w okresie młodości w większym stopniu żywi się glonami.W jego jadłospisie nie powinno też zabraknąć celulozy-korzenia do którego się "przykleja".Zbrojniki należą do ryb które żyją nawet 15lat dlatego warto się dwa razy zastanowić przed ich kupnem.Są pokojowo nastawione do rybek z obsady.Przejawią agresję tylko samce ustalając hierarchię i swoje terytorium i pozycje w akwarium względem innego samca.


Zbrojnik lamparci "gibiceps"-dość popularny na rynku akwarystycznym.Dorasta on do dość dużych rozmiarów,nawet 40cm długości.Dlatego zaleca się dla nich jak największe akwarium.Dobrze im robi swoboda pływania w zbiornikach o dużej powierzchni dna.Akwarium musi być naprawdę duże gdyż ta rybka osiąga duże rozmiary,potrzebuje on dużej najlepiej niestandardowej powierzchni zbiornika(min 100dł50szer).Każda rybka z tej rodziny wymaga licznych kryjówek w których zazwyczaj za dnia odpoczywają a nocą żerują.Akwaryści często rozpoznają w nich nawet po dopiero kilku latach fakt że ma więcej promieni płetwy grzbietowej i może okazać się zbrojnikiem-Liposarcus pardalis o zbliżonych wymaganiach wodnych.


Grubowarg syjamski "kosiarka"-rybka znana z "koszenia glonów".Akwaryści cenią jej pracę która polega na posiadaniu w "głównym menu" glonów włoskowatych/pędzelkowatych które często osiadają w najmniej satysfakcjonujących nas miejscach w akwarium.To rybka o podłużnej budowie ciała osiąga rozmiary do 15cm.Jest rybką stadną trzymane osobno często są ospałe i nie da się zauważyć ich prawdziwego piękna.Dość ruchliwa rybka,spłoszona potrafi nerwowo pływać i wyskakiwać z akwarium dlatego warto mieć przykryte akwarium.Akwarium nie powinno być mniejsze niż 100litrów(dość długie).Chętnie przyjmuje też żywe drobne pokarmy typu "ochotka".Jednak przede wszystkim wskazana jest dieta roślinna.Często mylona z Fałszywą Kosiarką(Garra taeniata).Prawdziwa "kosiarka" posiada podłużny czarny pas aż do końca swojej płetwy ogonowej.


Zdjęcie: Mart
Otosek przyujściowy(Otocinclus affinis)-najmniejszy a zarazem najdelikatniejszy z "glonojadów".Dzięki swym małym rozmiarom nie przekraczającym 5cm,jest często hodowany w mniejszych akwariach.Jest rybką stadną należy go trzymać w grupkach minimum pięciu osobników.Potrzebuje dobrze zarośniętego akwarium z licznymi kryjówkami z korzeni i roślin.Jest dość wrażliwy na złą jakość wody więc należy mieć to n uwadze decydując się na jego kupno.
Warto też dodać, że to rybka całe życie jedząca glony i i ich udział w diecie jest bardzo znaczący. W przypadku braku wystarczającej ilości osiadłych glonów trzeba dokarmiać pokarmem roślinnym. Dieta jest równie ważna jak parametry wody.
Nadaje się do akwarium z towarzyskimi łagodnymi rybkami.



Zdjęcie: Viktim

Krewetki są coraz popularniejszymi mieszkańcami naszych akwariów.
Te drobne bezkręgowce świetnie nadają się do małych zacisznych zbiorników.
Najpopularniejszy gatunek "red cherry" stał się jednym z najchętniej kupowanych okazów krewetek.
Można polecić je początkującym jako uzupełnienie obsady do zwłaszcza małych i bezkonfliktowych akwariów, ze stosunkowo drobnymi i łagodnymi rybami.
Są łatwe w hodowli i rozmnażaniu, dlatego grono ich hodowców stale się powiększa.
Krewetki są glonojadami. W ich diecie przede wszystkim uwzględnia się glony(głównie w postaci osadów lub drobniutkich nitek) a także inne pokarmy tj. specjalne drobne karmy resztki rybiego pożywienia a także parzone warzywa i owoce tzn. sałatę, banana, marchew.
Krewetki nie mają specjalnych warunków co do jakości wody. Dla pospolitych gatunków takich jak: red cherry, babaulti, woda powinna mieć około 25'C(21-2Cool odczyn obojętny z tendencją kwasowego(około 6,5). Lubią dodatki w postaci garbników(nieznacznie miękkiej wody).Preferują świeżą i dobrze natlenioną wodę.

Podziękowania dla: maja

Prosiłbym o nie odpowiadanie w tym temacie.Możecie za to zamieścić informację wraz ze zdjęciem o innym gatunku "glonojada" która przyda się początkującym wybierając i pytając o takową rybkę.

Ten mały artykuł jest mojego autorstwa. Znajduję się także na akwaswiat.net a także akwaswiat.bloog.
Pon 21:58, 09 Lis 2009 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna » Ryby Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin